Wypadki przy pracy
Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało u pracownika uraz lub śmierć i nastąpiło w związku z wykonywaną pracą. Co do zasady jedynie wypadki przy pracy, za które winę ponosi pracodawca, dają podstawę do dochodzenia od pracodawcy odszkodowania. W praktyce polega to na tym, iż należy wykazać, że do wypadku doszło w związku z niedopełnieniem przez pracodawcę swoich obowiązków (np. dopuszczenia pracownika do pracy bez wymaganych badań lekarskich, brak przeszkolenia pracownika z zasad bhp, itd.).
Od powyższej zasady są jednak pewne wyjątki. Pracodawcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w obszarach o podwyższonym ryzyku, np. firmy transportowe, firmy budowlane, zakłady energetyczne, paliwowe itd., odpowiadają na zasadzie ryzyka, czyli niezależnie do winy, jaką ponoszą za wypadek. W takim sytuacjach nie ma konieczności wykazania winy pracodawcy za zaistniały wypadek przy pracy.
Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy nie powinien zastanawiać się nad możliwymi konsekwencjami finansowymi dla pracodawcy z tytułu wypłaty odszkodowania. Zdecydowana większość pracodawców jest bowiem ubezpieczona, a zatem likwidacja szkody odbędzie się z majątku ubezpieczyciela bez żadnych kosztów po stronie pracodawcy. Istotne jest również, że pracodawca nie może zwolnić pracownika tylko dlatego, że domaga się on od pracodawcy odszkodowania w związku z urazem spowodowanym wypadkiem przy pracy.
Jeśli ulegli Państwo wypadkowi przy pracy, mogą Państwo domagać się, m. in. odszkodowania, zadośćuczynienia, renty, oraz innych należnych świadczeń.