Czy rezygnacja z kasy fiskalnej jest możliwa?

Robiąc zakupy online mamy do dyspozycji wiele różnych możliwości dokonania płatności. Najchętniej wybieraną opcją jest przelew internetowy na konto w banku sprzedającego. Popularnością cieszy się także płatność za pobraniem, polegająca na przekazaniu odpowiedniej kwoty kurierowi w momencie przekazania przesyłki.

W przypadku pierwszej opcji wszystko wydaje się jasne w kwestii rozliczenia. Jednak kiedy klient decyduje się na uregulowanie należności za zamówione produkty dopiero w chwili ich dostarczenia, sprawy nieco się komplikują. Dlatego też właściciele sklepów internetowych bardzo często zadają sobie pytanie: Czy konieczne jest zewidencjonowanie sprzedaży w kasie fiskalnej, jeśli zamawiający dokonuje płatności za pobraniem?
Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z przepisami, podatnik może zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży towaru dostarczonego w systemie wysyłkowym tylko w sytuacji gdy:
– całkowita zapłata za wykonaną czynność zostanie przekazana dostawcy przesyłki za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK,
– podatnik jest w stanie jednoznacznie udowodnić czego dotyczyła płatność
i udokumentować wszystkie szczegóły związane z transakcją
– nabyty przez zamawiającego produkt nie był wymieniony wśród towarów zawartych w § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia.
Aby podatnik mógł zostać zwolniony z obowiązku zewidencjonowania transakcji w kasie fiskalnej, musi spełnić wszystkie z wyżej wymienionych warunków.

Kwestia ta była rozpatrywana także przez dyrektora KIS, na przykładzie właściciela sklepu internetowego, którego towary dostarczane są za pośrednictwem firmy kurierskiej. Po uregulowaniu należności, kurier wpłacał odpowiednią kwotę na rachunek bankowy podatnika, a z ewidencji i dokumentów jednoznacznie można było wywnioskować czego dotyczyła płatność, a także dociec czy towar nie był uprzednio wymieniony w § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia. W tej sytuacji właściciel sklepu mógł zostać zwolniony z konieczności ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

Podsumowując, podatnik nie ma obowiązku zewidencjonowania transakcji w kasie fiskalnej, jeżeli towar dostarczany będzie klientom w systemie wysyłkowym, a należność za zakupione produkty zostanie uregulowana za pośrednictwem przelewu na konto bankowe sprzedającego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *